Zwalczanie samosiewy rzepaku w jęczmieniu

Zwalczanie samosiewy rzepaku w jęczmieniu

Rzepak jest bardzo ważną i potrzebną rośliną, jednak nigdy w przypadku jej samosiewu. Samosiewy rzepaku w jęczmieniu mogą spowodować wiele negatywnych skutków dla zboża. Samosiewy rzepaku zabierają jęczmieniowi zarówno przestrzeń niezbędna dla prawidłowego wzrostu, ale także odpowiednie ilości wody i światła, potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie bezwzględnych kroków, zmierzających do pozbycia się samosiewu rzepaku w jęczmieniu. Aby zapobiec niechcianemu rozprzestrzenianiu się rzepaku, podczas zbiorów należy bardzo dokładnie je zebrać. Ponadto, po zebraniu wszystkich plonów, konieczne jest oczyszczenie gleby nawet z niewielkich zalążków tej rośliny.

Należy pamiętać, że zabiegi regeneracji gleby, najlepiej jest wykonywać jesienią – po zbiorach. W tym czasie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że do wiosny gleba będzie odpowiednio przygotowana na kolejny siew. Regenerację gleby po zbiorach rzepaku, warto wykonywać przy użyciu herbicydów nieselektywnych, które poradzą sobie ze wszystkimi niechcianymi roślinami, znajdującymi się na polu uprawnym.

Jeśli samosiew rzepaku pojawi się w fazach wzrostu jęczmienia, konieczne będzie użycie odpowiednich herbicydów do roślin dwuliściennych, które poradzą sobie z niechcianym rzepakiem. W takiej sytuacji należy działać natychmiastowo, aby zminimalizować szybkość rozprzestrzeniania się rzepaku.